Haber

Erzurum Kalkınma Vakfı, Ankara’da Cumhuriyetin 100. yıl kutlamalarına katıldı

Erzurum Kalkınma Vakfı 27. Sultan Sekisi toplantısıyla Ankara’ya gitti. Başkentte Cumhuriyetin 100. yıl kutlama etkinliklerine katılan Er-Vak heyetindeki 6 kadın akademisyenden oluşan panel büyük ilgi gördü. Kadın akademisyenler ayakta alkışlandı.

6 profesörden oluşan kadın akademisyenler, ‘Cumhuriyet Erzurum’a Neler Getirdi’ konulu panelin ilkini 20 Ekim Cuma günü Erzurum Kongresi’nin yapıldığı salonda gerçekleştirerek Ankara’da Çankaya Belediyesi’nin salonunu doldurdu. Cumhuriyet sayesinde erkekler gibi eşit haklara sahip olma hakkını elde eden kadınlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarını her fırsatta dile getirdiler.

Dr. Hilal Kübra Sağlam’ın düzenlediği panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Sinema gösterisinin ardından açılış konuşmasını yapan Er-Vak Başkanı Erdal Güzel, Cumhuriyetin 100. yılında Erzurum’u Ankara’ya taşıdıklarını belirtti. Etkinliğe katılan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, Erzurum’dan gelen konuklara ‘hoş geldiniz’ diyerek onları tebrik etti.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Panelin moderatörlüğünü yaptı. Konuşmayı ilk olarak Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Leyla Sağlam yaptı. Dr. Betül Aslan’a verdi. Profesör Doktor. Betül Aslan, Erzurum’dan Cumhuriyet’e giden yolun tarihi sürecini anlattı. Profesör Doktor. Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden. Dilşad Hoş, Cumhuriyet döneminde Erzurum’un ekonomisini, Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Prof. Dr. Nilüfer Sabuncuoğlu Çoban da Cumhuriyet döneminde Erzurum’da tarım ve hayvancılık eğitimi aldı, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Zülal Bozkurt, Cumhuriyet döneminde Erzurum’da sağlık hizmetleri verirken, Prof.Dr. Gülhan Atnur, Cumhuriyet döneminde Erzurum’daki eğitim ve öğretimi anlattı.

Salonu dolduran Erzurumlular akademisyenleri alkışladı. Plaket sunumunun ardından Önder Erdal Hoş, etkinliğe destek veren ESAV Lideri Veysel Karani Aksungur’a, Ankara Erzurumlular Dernekler Federasyonu Başkanı Murat Çatakçı’ya, Ankara Erzurumlular Vakfı Başkanı Süreyya Güngör’e, Kocaeli Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Ahmet Önal’a, Erzurum Milletvekili Kamil’e teşekkür etti. Aydın, Er-Vak rolünde.

Güveninize sahip olduğumuzu göstermek istedik.

29 Ekim’de Anıtkabir’de Erzurumlular olarak törenlere katıldıklarına dikkat çeken Erdal Hoş, şöyle konuştu: “Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılında Anıtkabir’deydik. Hemşehrimiz, milletvekilimiz, Sarı Paşamız, büyük bir kalabalığın arasında, lafta değil özünde Cumhuriyete bağlı olan Erzurum halkı ve kardeşlerimiz ile birlikte.” Mustafa Kemal’in mirasına sahip olduğumuzu göstermek istedik. İnanılmaz bir coşku ve katılım vardı. Yaşlısından gencine, başörtülüsünden modern giyenine, köylüsünden kentlisine kadar tüm Türkiye oradaydı.

Bu görüntüyü gördüğümüzde Cumhuriyetin sağlam temeller üzerinde yükseldiğine şahit olduk. Herhangi bir patlama olmadı. Cesaret ve gurur vardı. Anıtkabir’e akın edenlerin çoğunun gençlerden oluşması güven vericiydi. Bu görüntü milyonlarca kişi tarafından izlendi. Bu Türk halkının Cumhuriyet rejimini desteklediğinin göstergesiydi. Egemenliğin kayıtsız şartsız millete teslim edildiği Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalacaktır. Tebrikler.” -ERZURUM

haber-guney.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu